Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye

A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitásznál 2005-ben fogalmazódott meg a gondolat, hogy a sokféle társadalmi csoport (nagycsaládosok, szenvedélybetegek, pszichiátriai betegek, hajléktalanok, stb.) számára felkínált segítségnyújtás mellett, ismerjük meg jobban a fogyatékkal élők életét is, és a Jézustól tanult szolgáló szeretettel keressük meg számukra a megfelelő segítési módokat. Azt tapasztaltuk ugyanis, hogy ennek a társadalmi csoportnak nagyon szűkösek a lehetőségei az emberhez méltó teljes élet megélésére. A Szent Kristóf Ház létrehozásával célunk volt, hogy a Székesfehérváron és vonzás körzetében, a felnőtt korú, családjukban élő, különböző fogyatékkal élő személyek számára nyújtsunk szociális szolgáltatásokat. Ezen keresztül lehetőséget teremtsünk számukra a közösségi együttlétre, a társadalomba történő be-, illetve visszaintegrálódásra, személyes kapcsolatok kialakítására, megadva Nekik azt a biztonságos, elfogadó légkört, ami segíti Őket meglévő képességeik kipróbálásában, kiteljesítésében, értelmes és hasznos munkavégzésben. Támogatva a fogyatékkal élők teljesebb életét, a nagyobb közösséghez való tartozást, az önellátó képesség fejlesztését, valamint az egészségügyi, szociális, mentális és munka rehabilitációt.

Indulásnál a legfőbb kihívást az jelentette, hogyan tudjuk elérni a célcsoportot, és azonosítani a legfontosabb szükségleteiket. Alapos felmérések, kutatások során gyűjtöttünk adatokat, alakítottunk ki személyes kapcsolatokat intézményekkel, iskolákkal, érintett családokkal, hogy minél teljesebb képünk legyen és a legszükségesebb dolgokban tudjunk a segítségükre lenni. A tényleges munkát egy támogató szolgálat, majd egy klub indításával kezdtük. A fizikai és személyi feltételek megteremtése sem ment könnyen, hiszen megfelelő akadálymentesített helyet kellett találnunk, és sok-sok önkéntest bevonni a munkába, mert mindenki saját idejéből, erejéből segített. A karitász évtizedes megbízható munkája megfelelő bizalmat és szakmaiságot adott az ügynek, de a Székesfehérvár-Maroshegyi Plébánia közösségének nyitottsága, valamint az önkéntes munkatársak kapcsolati hálója is nagyban hozzájárult, hogy viszonylag gyorsan tudtunk előrelépni.

Ahhoz, hogy az intézmény hivatalosan is elinduljon, olyan beruházásra volt szükség, ami meghaladta a karitász erejét. Itt lépett be a Fehérvár Travel Alapítvány, mint a legfőbb támogató, valamint a Székesfehérvári Egyházmegye, akiknek köszönhetően elkészülhetett, és az elmúlt évek során egyre bővülhetett a minden igényt kielégítő épületegyüttes.

Összefoglalva három dolognak kellet egyszerre megvalósulni: megfelelő szakmai háttér, megbízható anyagi támogató, valamint olyan hiteles, a Jézusi tanításra építő közösségi összefogás, ami biztosította a szükséges segítők, önkéntesek jelenlétét.

Az intézmény működtetésével célunk, hogy fogyatékkal élő embertársainknak is megadjuk azt a lehetőséget, hogy a saját döntéseik alapján aktív tagjai lehessenek a társadalomnak, megmutathassák különleges képességeiket, bizonyítani tudják mindenki számára, hogy képesek aktív és hasznos tagjai lenni a közösségnek. Célunk az is, hogy a velük való találkozások során minden ember gazdagodjon a bennük meglévő kincsekből, nyitottságból, elfogadásból, őszinteségből, tenni akarásból. Hogy egy szebb és élhetőbb világot építhessünk közösen.

Az intézmény neve: Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye, melyet a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász tart fenn.

Lépjen velünk kapcsolatba!

13 + 8 =

Elérhetőségek

8000 Székesfehérvár, Batthyány u. 2.

Telefon: 22/379-330, 30/8220-379,

Honlap: www. karitaszszekesfehervar.hu

Kapcsolat: Magyar László intézményvezető, 30/8220-379